BES Bireysel Emeklilik Sistemi – Bireysel Emeklilik Sorgulama

bes bireysel emeklilik nedir

BES Bireysel Emeklilik Sistemi ve işleyişi günümüzde pek çok çalışan tarafından merak edilen bir konu. Çalışanların düzenli birikim yapmasını sağlamak ve emekliliklerinde ek gelir elde ederek rahat bir yaşam sürmesine katkıda bulunmak için planlanan bireysel emeklilik sisteminde vatandaşlar, belirli koşullar dahilinde sisteme zorunlu olarak katılıp belirli koşulları yerine getirmeleri halinde de çeşitli oranlarda devlet katkılarından yararlanabiliyor. Bireysel emeklilik sistemine katılarak maaşından kesinti yapılmasını istemeyenler, sistemden kolay bir şekilde çıkış sağlayabiliyor.

BES – Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=YtPpZVrHaRM

Sosyal güvenlik sistemindeki tamamlayıcı konulardan bir tanesi olan Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES, 1 Ocak 2017’de hayata geçti. Resmi Gazete’de yayımlanarak işlemeye başlayan BES katılımıyla, aktif olarak çalıştığınız sürede düzenli para biriktirebilir ve emekli olduğunuz zaman hayatınızın refah seviyesini bir adım yukarı çıkarabilirsiniz. BES, uzun vadeli finansal kaynak sağlanması ve istihdamın artırılması için önemli oluyor.

Kimler Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Katılımı Sağlamak Durumunda?

bes emeklilik nedir

Zorunlu olarak kimlerin BES’e katılım sağlamak zorunda olduğu, günümüzde pek çok çalışan tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Sistemin yürürlüğe girdiği zamanki Resmi Gazete’de yayımlandığı ilana göre, 45 yaşın altında olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının özel sektör ya da kamu sektörü fark etmeksizin bu sisteme dahil olması gerekiyor.

Dolayısıyla içinde bulunduğunuz tarih itibarıyla 45 yaşının altındaysanız ve sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyorsanız, zorunlu şekilde bireysel emeklilik sisteminin bir parçası olmanız gerekiyor. Ancak sistem ilk yürürlüğe girdiği anda kademeli olarak çalışanları kapsayan şekilde hayata geçti.

İlk olarak 1000 ve üzeri çalışana sahip olan özel sektör işletmelerinde uygulanan sistem, sonrasında 250 ile 1000 kişi arası çalışana sahip olanlar için, ardından tüm özel sektör ve kamu sektörü çalışanları için zorunlu hale getirildi. Bunun sonucunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup sigortalı olarak çalışan herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’nin bir parçası haline geldi.

Zorunlu BES Giriş ve Zorunlu BES İptali İşlemi

zorunlu bes emeklilik

Zorunlu BES’e otomatik katılım çalışanlar tarafından değil, işverenler tarafından sağlanıyor. Müsteşarlıktan onaylı olan sigorta şirketleri aracılığıyla işverenlerle birlikte BES anlaşması yapılıyor. Böylece tüm işverenler çalıştırdıkları personelin sisteme otomatik bir şekilde katılımını sağlıyor. Aynı zamanda BES emeklilik şirketleri de ilgili kanun hükmünce uygun olan emeklilik sözleşmesini hazırlayarak çalışanları bu planın içerisine dahil ediyor.

Tüm bu süreçler tamamlandıktan sonra ise işverenler kendilerine bağlı olan çalışanlarına sürecin sonucu ile ilgili olarak bilgilendirme yapıyor. “Bireysel emeklilik nasıl iptal edilir?” diye merak edenlerin, sistemin çok pratik bir yöntemi olduğunu bilmeleri gerekiyor. Çalışanlar maaşlarını aldıkları bankanın bireysel emeklilik iletişim numarasından iptal talebinde bulunarak sistemden çıkış sağlayabiliyor.

Buna bağlı olarak 14 gün içinde iptal işlemi gerçekleşiyor ve çalışanların paraları hesaplarına iade ediliyor. Her bankanın bireysel emeklilik iptal telefon numarası birbirinden farklı oluyor. Bazı bankalar ve bazı çalışanlar için bu işlem, bir telefon numarasına atılacak SMS ile de pratik bir şekilde halledilebiliyor. Çalışanların paralarını almaları için de bir yere ilave olarak başvurmaları gerekmiyor.

BES Kesintisi Nedir?

bes kesintisi nedir

İşverenlerinin başvurusu doğrultusunda maaşından BES kesintisi olacak tüm çalışanlar, bu kesintinin miktarını da merak ediyor. Eğer işvereniniz tarafından BES katılımı işlemi gerçekleştirildiyse her ay düzenli olarak maaşınızdan %3 oranında bir kesim yapılarak bu sisteme aktarılıyor.

Buna karşılık maddi durumunuz elveriyorsa ve hem birikim hem de emeklilik dönemindeki refah için maaşınızdan daha çok miktarda kesinti yapılmasını talep ediyorsanız, kendiniz de kesinti için üst bir limit belirleyebilirsiniz. Bu durum çalışanlarının birikimlerinin çok daha hızlı bir şekilde artmasına yardımcı oluyor. Maaşından BES kesintisi yapılan çalışanların BES ücretlerine yapılacak devlet katkısı ise %25 oluyor.

Dolayısıyla her ay maaşınızın %3’lük bir kısmı BES’e aktarılacak olan birikim tutarıdır. Aylık olarak sisteme aktarılacak birikim miktarını yükseltmek istemeniz halinde işvereninize bunu bildirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda başka bir borç ödemeniz halinde ya da maddi durumunuzun buna el vermediği durumlarda, en çok 3 ay süreyle katkı payı ödeme işlemine ara verebilirsiniz.

Yine de ara verme işlemi için yapacağınız talebi, ücret ödeme gününün en geç üç iş günü öncesinde bildirmeniz gerekiyor. Eğer sekteye uğratmadan otomatik bireysel emeklilik sisteminde kalırsanız, katkı payınız için %25 oranında devlet desteğinden faydalanabilirsiniz. Üstelik bir defaya mahsus olacak şekilde 1000 TL tutarındaki destekten de yararlanabilirsiniz.En az 10 sene boyunca BES iptali gerçekleştirmeyip bireysel emeklilik sisteminde kalarak yapmış olduğunuz birikimleri maaş şeklinde almaya karar verirseniz, devlet tarafından toplam birikiminizin %5’i oranında ek katkı da veriliyor. Buna karşılık bireysel emeklilik sistemine dahil olduktan sonraki ilk 3 sene içerisinde sistemden çıkışınızı gerçekleştirirseniz, tarafınıza herhangi bir devlet katkısı verilmiyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kalma Süreleri ve Katkı Oranları

bireysel emeklilik süresi
  • 3 yıl ile 6 yıl arasında sistemde kalmanız halinde %15 oranında devlet katkısı hak ediyorsunuz.
  • 6 yıl ile 10 yıl arasında sistemde kalmanız halinde %35 oranında devlet katkısı hak ediyorsunuz.
  • 10 yılı boyunca sistemde kalmanız halinde %60 oranında devlet katkısı hak ediyorsunuz.
  • Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 sene boyunca kalıp 56 yaşını tamamladıktan sonra %100 oranında devlet katkısı hak ediyorsunuz.

Dolayısıyla devlet katkısının %100’ünü alabilmek için bireysel emeklilik yaş sınırı 56 yaş oluyor. En az BES devlet katkısı hak edebilmek için ise kesinlikle en az 3 seneden 1 gün fazla olarak sistemde kalmak gerekiyor.

BES Ödemesi Gecikme Halleri

bes odemesi

BES ödemelerini çalışanlar değil, şirketler zorunlu şekilde gerçekleştiriyor. Eğer ki BES cayma hakkı kullanmadıysanız ve bireysel emeklilik sisteminde kalmaya devam etmek istiyorsanız, şirketinizin BES ücretinizi düzenli şekilde ödemesi gerekiyor. Şirketinizin bu ödemeleri yapmaması ya da geciktirmesi durumunda sorumluluk çalışanda değil, şirkette oluyor. Benzer şekilde BES ile alakalı olarak yaşayabileceğiniz tüm kayıpların şirketiniz tarafından karşılanması gerekiyor.

BES için Yeni Düzenleme

bes yeni duzenleme

İşveren vasıtasıyla çalışanların otomatik şekilde bireysel emeklilik planına dahil hale getirilmesiyle alakalı esasların belirlendiği yönetmelikteki değişikliğe göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından süreler bir seneye kadar azaltılabiliyor ya da 5 seneye kadar artırılabiliyor.

Yönetmelikte yer alan 8. maddedeki ek maddelere göre ise çalışanların 45 yaş sınırını doldurup doldurmadıklarının tespiti için, bireysel emeklilik planına dahil edilmelerini gerektiren takvim yılının ilk günü temel alınıyor. Yasalar kapsamında sigortalı şekilde bir çalışan olmak kaydı ile 18 yaşını doldurmayan çalışanlar da yönetmelik uyarınca bireysel emeklilik planı çerçevesine dahil ediliyor.

Bireysel Emeklilik Sorgulama

bireysel emeklilik sorgulama

Bireysel emeklilik hesaplama ve çeşitli işlemler için pek çok çalışan, sorgulama işlemlerinin nereden yapılacağını merak ediyor. Bireysel emeklilik sistemiyle alakalı olarak otomatik katılım sağlamak zorunda olan özel sektör ve kamu sektörü çalışanları, e-devlet sistemi üzerinden tüm sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bunun için öncelikle e-devlet şifresi ya da bireysel bankacılık sistemi aracılığıyla e-devlet sistemine giriş yapmak gerekiyor.

Ardından sistemde yer alan arama çubuğunun içerisine “Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama” şeklinde yazıldığında, tüm sorgulama işlemleri ekranda görülebiliyor. Bu aramanın sonrasında karşınıza çıkan sayfada temel sözleşme bilgilerini, bugüne kadar hesaplanmış olan devlet katkısı tutarlarını ve ilgili sene için geri kalan devlet katkısı limitini pratik bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =