Puantaj Takibi Nedir? Puantaj Takibi Yapmanın Yolları 2020

vardiya yönetimi

Puantaj takibi, bir firmanın sağlıklı şekilde işleyebilmesi için eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi gereken süreçler arasında yer alıyor. Puantaj takibi konusunda yapılabilecek herhangi bir hata, hem personelin motivasyonu hem de ilgili iş yerinin yasal sorumlulukları açısından ciddi problemler ortaya çıkarabiliyor. Farklı şekillerde yapılabilen puantaj takibinde, seçilen yöntem ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunuyor.

Güncellenen mevzuatlara bağlı olarak değişebilen bu detayların tümüne hakim olmak, firmanın çalışanlarına ve yasalara karşı sorumluluklarını eksiksiz bir biçimde yerine getirmesini sağlıyor. Siz de puantaj takibine dair tüm detayları öğrenebilir, böylece aklınızdaki soru işaretlerini giderirken bu konudaki mevcut yasaların tümünü öğrenebilirsiniz. İşte puantaj takibi hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar…

Puantaj Takibi Nedir?

puantaj takibi

Bir firmadaki çalışanların, hak edişlerini doğru şekilde hesaplamak için şirket tarafından tutulan kayıtların geneline puantaj takibi ya da işçi puantajı adı veriliyor. Puantaj takibi, tüm firmalar için önemli olsa da taşeron firmalar açısından üst düzeyde bir anlam ifade ediyor. Çalışanın standart çalışma günleri, işe gelmediği günler, resmî tatillerdeki mesaileri, ekstra çalışma saatleri ve daha birçok detayı barındıran puantaj tablolarının, herhangi bir hak ihlaline yol açmamak için doğru şekilde tutulması gerekiyor.

Puantaj Takibi Nasıl Yapılır?

puantaj takibi nasil yapilir

Puantaj takibinin temel amacını, ilgili ay içerisinde personelin işe geliş ve çalışma sürelerine bağlı olarak alacağı ücretler oluşturuyor. Bu temel amacı sağlayan her işlem aslında puantaj takibinin yapıldığı anlamına geliyor. Ancak puantaj takibini zorlaştıran ya da kolaylaştıran araçlar, işlemler ve süreçler de bulunuyor.

Örneğin; çeşitli sebeplerden dolayı elektronik ortama ve tamamen otomatik adımlara bağlı personel devam kontrol sistemi kullanmayan veya kullanamayan firmalarda, puantaj takibi genellikle manuel ve excel üzerinden yapılıyor. Bu da puantaj takibi için çok daha fazla iş gücü, efor ve yüksek hata payı anlamına geliyor. 

Bir firmanın, elektronik tabanlı personel devam kontrol sistemi kullanamıyor olmasının çalışılan ortamdan teknolojik yetersizliğe, süreden maliyete pek çok sebebi bulunabiliyor. Bu tarz durumlara ise en sık şantiyeler başta olmak üzere, benzeri ofis dışı çalışma alanlarında rastlanıyor. Yeni kurulan ve pek çok taşeronun çalıştığı bir şantiyede, özellikle ilk etaplarda gelişmiş bir personel devam takip sistemi kurmak neredeyse imkansız olduğu için, puantaj takibinde daha eski ve zor yollar tercih ediliyor. 

Bu yolların başındaysa direkt bilgisayar ortamında veya bilgisayardan çıktı alarak puantaj listeleri oluşturmak geliyor. Excel aracılığıyla oluşturulan bu listeler sayesinde tüm personellerin çalıştıkları günler, saat aralıkları, resmî tatillerdeki mesai durumları birlikte işe gelmedikleri günler ve benzeri detaylar kayıt altına alınıyor. Excel üzerinden veya çıktısı alınan listeler aracılığıyla manuel olarak bu işlemi gerçekleştiren görevlilere ise puantör adı veriliyor. 

Puantaj Takibi İçin Excel Tablo Oluşturma

excelde puantaj takibi

İşçi çalışma saatleri çizelgesi örneği için temel olarak excel’de; çalışan isimleri, çalışma günleri ve ekstra not kısmı yer alması yeterli oluyor. İlk sütunda baştan aşağı çalışan isimleri yazılabilir, ilk satıra ise ayın başından sonuna kadar olan günler sıralanabilir. Böylece her çalışan için o gün işe gelip gelmediğini, hangi saatler arasında çalıştığını not alabileceğiniz bir alan yaratmış oluyorsunuz. Ayın tüm günlerinden sonra gelen son sütunu da çalışanın o ayki özel durumlarıyla ilgili; örneğin rapor nedeni, toplam ekstra mesai miktarı ve benzeri gibi ayrıntılar için not alanı olarak kullanabilirsiniz.

Puantaj Takibi İçin Excel Örnekleri

Puantaj excel tablo örnekleri, genellikle tamamen aynı amaca hizmet eden ve birbirine benzeyen tablolardan oluşuyor. Yalnızca yazı tipi, zemin rengi, tablo stili gibi görsel detaylarda farklılaşan excel’de tablo ya da puantaj cetveli oluşturma yolları, size aylık olarak tüm personellerin listesini ve çalışma günlerini, saatlerini not alabilme, takip ve kontrol edebilme imkanı sunuyor. Dilerseniz internet üzerinden bulabileceğiniz hazır excel tabloları da bu konuda size büyük ölçüde yardımcı olabiliyor. 

Puantaj takibinde tablolar kadar önemli olan diğer bir detayı, sağlıklı şekilde çalışanları kontrol edebilmek meydana getiriyor. Çalışanların ne zaman işe geldiği, ne zaman işten ayrıldığı, raporlu ya da izinli olduğu günler, resmî tatillerdeki durumu net şekilde kontrol altında tutulmadığı takdirde doğru olmayan sonuçlar ortaya çıkabileceği için, yaşanan belirsizliğe bağlı olarak ilgili şirketin ya da çalışanın olumsuz yönde etkilenme ihtimali bulunuyor.

Excel Puantaj Cetveli Yapımı

https://www.youtube.com/watch?v=irHzCcaMV94

2020 Puantaj Takibi Dikkat Edilmesi Gerekenler Listesi

Çalışan isimlerini, çalışma günlerini not aldınız; bu çalışma günleri içerisinde yer alan resmi tatilleri işaretlediniz ve sonuç olarak puantaj takibi için gerekli olan excel doyasınızı hazırladınız. Ancak İş Kanunu ile tezat oluşturmamak için dikkat etmeniz gereken birçok detay bulunuyor. Doğru bir puantaj takibi için 2020 yılında dikkat edilmesi gerekenler…

  • Herhangi bir ayın toplam gün sayısına bakılmaksızın her ay standart olarak 30 gün üzerinden hesaplanıyor. Bir ayın toplam 28 gün ya da 31 gün olması, ancak işçinin gelmediği günler o aydan çıkarılırken dikkate alınıyor. Bunun dışında her ay 30 günmüş gibi düşünülerek prim ödemesi yapılıyor. 
  • Tıpkı diğer aylarda olduğu gibi, toplamda 28 gün olmasına rağmen iş yeri tarafından çalışan primleri 30 gün olarak ödenen şubat ayında, herhangi bir işçi 2 gün devamsızlık yaptığı takdirde 28 günden 2 gün düşülüyor. Bu da şubat ayında aslında 2 gün gelmemiş olan bir işçiden toplam 4 gün kesinti yapıldığı anlamına geliyor. 
  • Eğer herhangi bir çalışan, işe girdiği ay içerisinde işten çıkar veya çıkarılırsa o ay standart olarak 30 değil, 31 gün üzerinden değerlendiriliyor. 
  • İşçi 1 gün devamsızlık yaptığında bu durumun kayda geçirilme şekli izin günü de dahil edilerek yapılıyor. Yani normal koşullarda 26 gün çalışma, + 4 gün haftalık izin şeklinde kayda geçen rakamlar, personel 1 gün gelmediğinde 25 gün çalışma + 3 gün haftalık izin şeklinde kayıt ediliyor. 
  • Aylık puantaj içerisinde herhangi bir çalışanın eksik çalışma günü varsa, bu gün veya günler SGK’ya eksik gün formu doldurularak iletiliyor.

İş yükünüzü azaltmak, böylece zamandan ve maliyetten kazanmak için siz de iş yönetimi modüllerinden faydalanabilirsiniz. Yalnızca zamandan ve maliyetten kâr etmenizi sağlamayan bu modüller, aynı zamanda tamamen doğru puantaj takibi yapmanızı da mümkün hale getiriyor. Böylece hata payını sıfıra indirmiş oluyorsunuz. Puantaj takibi dahil pek çok işlemi sizin yerinize yapabilen Idenfit iş yönetimi modülleri, işinizi benzersiz şekilde kolaylaştırıyor.

Idenfit ile Puantaj Takibi

idenfit ile puantaj takibi yapma

Puantaj takibi yapan pek çok sistem, puantaj için gereken bilgileri (giriş – çıkış kayıtları ve benzeri kayıtlar) manuel olarak talep ettiği için her zaman ayrıntıların çoğunu siz girmek zorunda kalırsınız. Ancak Idenfit Zaman Yönetimi, geleneksel yöntemlerden bağımsız olarak en yeni teknolojileri kullanıyor ve manuel müdahaleleri mümkün olduğunca azaltarak puantajın baştan sona bir sistem üzerinde akmasını sağlıyor. 

Idenfit, firmanız için yalnızca puantaj takibi yapmakla sınırlı kalmıyor, aynı zamanda puantaj için gereken ham bilgiyi, mobil ve tablet uygulamaları aracılığıyla parmak okuma, yüz tanıma ve kart okuyucu teknolojileri üzerinden alıyor, sisteme otomatik aktarıyor ve bu verileri online olarak tutarak oldukça kapsamlı bir puantaj takip hizmeti sunuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + five =