Big Data Nedir ve İşe Alım Sürecinde Big Datanın Rolü

big data nedir

Big data nedir, insan kaynaklarında ve işe alım süreçlerinde big datanın rolü nedir gibi soruları sizler için derledik. Big data yani büyük veri, yüzbinlerce makinenin oluşturduğu ve milyonlarca veriden oluşan, günümüzü ve geleceği şekillendiren teknolojidir. Aslında her gün üretilen çok büyük hacimli veri ve onun depolanmasını sağlayan teknoloji olarak ifade edilen büyük veri, günümüzde iş dünyasının pek çok açıdan dönüşmesine neden oluyor.

Big data ile birlikte yükselen veri madenciliği iş kolu, elde bulunan ham verinin analiz edilerek anlamlandırılıp bulunulan pazarın ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamak olarak ortaya çıkıyor. Bu noktada iş dünyasında işletmelerin yoğun rekabet ortamında öne çıkabilmeleri için en önemli hazineleri olan insan kaynağını, big data temelinde verimli şekilde yönetmeleri ihtiyacı doğuyor. 

Big Data Nedir?

Big data (büyük veri); veritabanları, işletim sistemleri, uygulamalar yani internette kaydı tutulan tüm hareketlere bağlı olarak milyonlarca verinin işlenmesi ve analiz edilmesi sonucunda fayda sağlayan teknoloji şeklinde tanımlanır. “Big data nedir?” sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise; çok büyük miktarlarda verinin işlenmesi ve derine inerek veriler arasındaki bağlantıların sağlanması için güçlü algoritmaların kapasitesi şeklinde ifade edilir.

Big data doğru analizlerle desteklendiği zaman işletmelerin kritik ve doğru karar almalarında önemli rol oynar. İşletme verilerinin işlenmesi, analiz edilmesi, stratejilerin belirlenmesi ve işletmelerin geleceğe yönelik hızlı kararlar alabilmeleri eskisinden çok daha kolaydır. Bununla birlikte big datanın amacı; verilerin dijitalleşmesiyle beraber hızla toplanıp düzenlenmesi ve akabinde insan davranışlarını anlama, yorumlama, tahminler yapma ve işletmelere akıllı, teknolojik bir yönetim anlayışı sağlamaktır.      

İnsan Kaynaklarında Big Datanın Önemi

Big data nedir konusundan sonra sırada insan kaynaklarında big data neden önemlidir konusu var. Aslında öncelikle ilk big data uygulamalarına, satış, pazarlama ve müşteri yönetimi taraflarında rastlansa da fazlasıyla faydalı olacağı bir birim vardır ki o da hiç şüphesiz; insan kaynakları yönetimidir. Çünkü İK yönetimi, içerisinde işe alım süreçlerinden performans değerlendirmeye, turnover oranından eğitime kadar çok büyük bir veri havuzuna sahiptir.

İnsan kaynağını ve insan kaynakları süreçlerini işletmenin en kritik stratejik yatırımı olarak gören işletmelerin big datadan yararlanarak büyük başarılar elde ettiği bilinir. İK süreçlerinde kişisel bilgiler, eğitim, bordro, prim, performans, terfi vb. depolanan birçok veri mevcuttur. Büyük veri hacminin analiziyle beraber yorumlanması sayesinde İK yönetimleri veriye dayalı gerçekçi kararlar alabilir ve kritik anlarda hızlı ve doğru müdahaleler yapabilir.

Big Data İK’da Nasıl Kullanılır?

Big data analizleri ile pek çok farklı sektörde ve pek çok farklı iş kolunda verimli ve başarılı yaklaşımlar hayata geçmektedir. İnsan kaynakları yönetiminde de kurum içi ve kurum dışında üretilen verilerin hızlıca analiz edildiği bir sistem İK yöneticilerinin işlerini daha da kolaylaştıracaktır. İK’nın en birincil görevi bu noktada işletme hedefleri için stratejileri harekete geçirecek iş gücünü doğru şekilde sağlamak olacaktır. 

Günümüzde big data analizi, iş dünyasındaki rekabetçi ortamın belirleyicisi konumunda olduğu için insan kaynakları tarafında da oldukça revaçtadır. Örneğin; işletme içerisindeki satış rakamları ve işletme çalışma süreleri arasındaki analizin yorumlanması ile satış performanslarının nelere bağlı olduğu sonucuna ulaşılabilir.   Peki big data İK’da hangi alanlarda ve nasıl kullanılır?

 • Çalışan profillerinin analiz edilmesi,
 • İşletmenin yedekleme planının oluşturulması,
 • İşletmeye bağlılığın artırılması ve muhtemel işgücü kayıplarının azaltılması,
 • Çalışan performans analizi ve performans iyileştirmeleri yapılması,
 • İşletmedeki mevcut risk ve tehditlerin belirlenmesi,
 • İK’nın etkin ve verimli stratejiler üretmesi,
 • Açık pozisyonlara uygun yeteneklere sahip adayların alınması,
 • Çalışanlara gerekli olan eğitimlerin belirlenmesi ve eğitimlerin geri dönüşümü.

İşe Alım Sürecinde Big Datanın Rolü

Big data nedir, İK için önemi nedir, big data İK’da nasıl kullanılır sorularından sonra sıra insan kaynakları süreçlerinden işe alımda big datanın rolüne geldi. Big data temel olarak insan kaynakları fonksiyonlarına veri odaklı çözümler ve öneriler getirir. Özellikle de çalışan sayılarının hacim olarak yüksek olduğu işletmelerde büyük verinin analizi daha da önemli hale gelir.

Çalışan hacmi yüksek olan işletmelerin işe alım süreçlerinde yaşadıkları sancılar daha farklı ve sıkıntılı olabilir. Doğru pozisyonlara doğru adayların yerleştirilmesi işletme verimi ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu noktada ise işe alım süreçlerinin ne kadar kritik öneme sahip olduğu anlaşılır. İşletmelerin işe alımda yapacakları yanlış bir tercih, işletmeye uzun vadede büyük zararlara mal olabilir.

Big data sayesinde işe alım süreçlerinde işletmeler ve İK yöneticileri, aynı biçimlendirilmiş özgeçmişleri takip edebilme fırsatı yakalıyor. Yetenekleri ölçümleyip içgüdüleri sınıflandırabilen insan kaynakları uzmanları, büyük veri ile adaylar arasındaki uygunsuz veya pürüz diye tabir edilebilecek profilleri eleyebiliyor. Böylelikle işletme profiline daha uygun adaylar, daha doğru tercihlerle işletmeye kazandırılıyor. Big datanın işe alım süreçlerine katkıları sıralanacak olursa;

 • Adayların kalite ve konumlandırmalarının iyileştirilmesi,
 • İşe alım performansı ile işletme performansının ilişkilendirilmesi,
 • Uygun adayın bulunmasında daha stratejik ve analitik olunması,
 • Çevrimiçi özgeçmiş ile veri tabanlarına hızlıca ulaşarak sosyal medya hesaplarına veya diğer yetenek verilerine erişilmesi,
 • Yetenek havuzunun filtrelerle daha da daraltılması ve potansiyel adaylara kolaylıkla ulaşılması,
 • Çalışan duygu değişimlerinin ölçülmesi, çalışan memnuniyet anketleri veya performans değerlendirmeler ile turnover oranının düşürülmesi.

İK danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar da big datanın nimetlerinden bu alanda faydalananlar arasında. Doğru ve yetkin adayın uygun işletmelerle buluşturulması, aynı havuza konması konusunda veriler, onlara da önemli derecede yardımcı oluyor. Adayların iş ararken sık kullandığı kelimeler big data sayesinde tespit edilerek işletmelerin ilanları bunlara göre revize edildi. Böylece bu alandaki vakit ve maddi kayıpların azaltılması sağlandı.

Big data nedir, insan kaynaklarında big data nasıl kullanılır ve big datanın işe alım süreçlerinde oynadığı roller nelerdir konularını incelemiş olduk. Big datanın dijital dönüşüm katkısı ile birlikte insan kaynakları alanında ve işe alım süreçlerinde büyük değişimler yaratmış olduğuna şahit olduk. Herkes gibi İK profesyonelleri de big datanın geleceğini ve nasıl daha farklı değişimler getireceğini heyecanla bekliyor.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =